Dziesięć miejsc wartych odwiedzenia

Wodospad Iguazú

Kompleks wodospadów ma szerokość 2,7 km i obejmuje około 270 pojedynczych progów skalnych. Wysokość najwyższego spadku wody wynosi 82 m, a więc z wysokość większa niż wodospad Niagara. Największy z tych wodospadów – Garganta del Diablo, zwany Diabelską Gardzielą – w kształcie otwartej litery U ma szerokość 150 i 700 metrów długości. Wodospad ten wyznacza granicę między Brazylią i Argentyną.

sexual attraction

Widok spadającej wody na wodospadzie Iguazu
Wodospad wygląda najefektowniej w porze deszczowej

Wielki Mur Chiński, Chiny

Łączna długość budowli wzniesiona ludzką ręką to 6260 km. Pierwszy „Wielki mur” miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III wieku p.n.e. Budowla została wybudowana na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami, całość sklejono za pomocą mąki ryżowej i wody. Uważa się, że około 2-3 milionów Chińczyków zginęło w „ramach tego projektu.”

Wielki Mur Chiński rozciągający się po wzgórzach
Wielki mur posiada 2232,5 km – barier naturalnych

Petra, Jordania

Ruiny miasta które znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta turystyczna atrakcja leży w południowo-zachodniej Jordanii i słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Usytuowana jest w skalnej dolinie, do której prowadzi tylko jedna dość wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik.

Widok budynku wykutego w skale
Jedna z budowli

Piramidy, Egipt

Egipskie piramidy to budowle służące najczęściej jako grobowce albo podbudowa dla świątyni. Egipcjanie zaczęli je budować ok. 2650 r p.n.e z przeznaczeniem na grobowce dla swoich faraonów. Wszystkich piramid jest 118 a ostatnia została odkryta w Egipcie w listopadzie 2008. Większość ludzi myśląc o egipskich piramidach, zwykle ma na myśli Wielkie Piramidy, znajdujące się w Gizie, w pobliżu Kairu. Ale nie są one jedynymi piramidami w Egipcie. Wiele innych piramid przetrwało znacznie w gorszym stanie i teraz przypominają wzgórza lub stos kamieni, więc są mniej atrakcyjne, aby zwrócić na siebie uwagę geologów, naukowców i turystów.

Trzy piramidy na tle pustyni
Piramidy na tle pustyni

Machu Picchu, Peru

Czasami określane jako „Zagubione Miasto Inków”. Miasto zostało założone w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui przed podbojem imperium, czyli mniej więcej w 1440 roku i funkcjonowało do 1532 roku, kiedy to Hiszpanie najechali Imperium Inków. W 1532 roku wszyscy mieszkańcy w tajemniczy sposób zniknęli.

Miasto położone jest na grzbietach górskich na wysokości 2057 metrów nad doliną rzeki Urubamba w dzisiejszym Peru. Machu Picchu składa się z około 200 obiektów. Są to przede wszystkim świątynie, rezydencje, magazyny i inne obiekty użytku publicznego. Większość z nich zbudowana jest z kamieni i ściśle do siebie dopasowywanych płyt. Uważa się, że w okolicach miasta żyło ok 1200 ludzi, którzy czcili tam boga słońca Inti i uprawiali rośliny na licznych tarasach.

Widoczne porośnięte zielenią ruiny Machu Picchu
Ruiny Machu Picchu

Canadian Rockies, Kanada

To piękne górskie krajobrazy, jeziora, kaniony, wodospady, lodowce, szczyty, jaskinie wapienne. Zapisane na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Panorama górska Canadian Rockies
Piękne krajobrazy Canadian Rockies

Tadź Mahal w Indiach

Budowla w Indiach jest jednym z cudów świata i jednym z najpiękniejszych mauzoleum. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu. Budynek ma wysokość 73 m. Na rogach stoją 4 minarety (są lekko nachylona od od mauzoleum tak, aby w przypadku upadku nie mogły go uszkodzić), do których przylegają ogród z fontannami i basenem.

Ściany grobowca są wyłożone polerowanym marmurem i kamieniami półszlachetnymi. Użyto takich kamieni jak turkus, malachit, agat, karneol i marmur. Ten ostatni ma takie właściwości, że w jasnym świetle dziennym wygląda na biały, przy zachodzie słońca różowy i srebrny w księżycową noc.

Do budowy kompleksu zostało zaproszonych ponad 20.000 artystów z całego imperium, a także mistrzowie z Azji Środkowej, Persji i Bliskiego Wschodu. Na drugim brzegu rzeki musiał być zbudowany drugi budynek z czarnego marmuru, ale nie został on ukończony. Miały być one połączone mostem wykonanym z szarego marmuru.

Mauzoleum w Indiach z czterema minaretami
Budowla w Indiach

Kapsztad, Południowa Afryka

Niektórzy nazywają miasto „rajem na ziemi”. To piękne miasto na krańcu kontynentu afrykańskiego, otoczone ogromnymi górami sprawia, że człowiek czuje się trochę jak ziarnko piasku pośród pięknych gór.

Kapsztad w otoczeniu wysokich gór
Miasto położone jest nad Zatoką Stołową

Wielka Rafa Koralowa, Australia.

Jest jednym z naturalnych cudów świata jest Wielka Rafa Koralowa u wschodnich wybrzeży Australii. Jest to największa na świecie rafa koralowa. Obejmuje ona 2500 raf – od małych powierzchni mniejszych niż jeden hektar, do dużych, zajmujących 100 kilometrów kwadratowych. Jego całkowita powierzchnia wynosi – 348,698 km kwadratowych, więcej niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.

Widok z lotu ptaka Wielkiej Rafy Koralowej
Wielka Rafa Koralowa dzielona jest na cztery regiony

Grand Canyon, Stany Zjednoczone

Jeden z najgłębszych kanionów na świecie. Znajduje się w stanie Kolorado, Arizona. Jego długość wynosi 446 km, górna szerokość wynosi od 6 do 29 km , a na spodzie – mniej niż kilometr. Głębokość – do 1600 metrów.

Rzeka przepływająca przez Wielki Kanion
Park Narodowy Wielkiego Kanionu

 

 

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code